Elected Officials

List of town officials below with date their term expires. State officials follow.

TOWN OFFICIALS – ELECTED

 

Selectboard

Laurie DiDonato 2021

Christine Heard 2022

Daniel Keller 2020

 

Board of Assessors

Luke Doody 2021

Anna Seeger 2019

Chris Wings 2020

 

Town Clerk

Gretchen Smith 2020

 

Tax Collector

Penny Delorey 2020

 

Treasurer

Carolyn Manley 2020

 

Board of Health

Barbara Craddock 2021

Nina Keller 2019

Judith Bailey 2020

 

Planning Board

Molly Geiger 2020

Christopher Parker 2021

Heather Reed 2022

Richard Asmann 2023

Nancy Riebschlaeger 2021

 

Moderator

Kathleen Nolan 2020

 

Constable

Anne Diemand Bucci 2020

 

Cemetery Commission

Jon Bowers 2019

Judith Putnam 2020

Sylvia Wetherby 2021

 

Road Commission

Michael Gifford 2021

Wayne Leonard 2019

Phil Delorey 2020

 

School Committee

Beth Erviti (appointed) 2019

Jack Radner 2021

Amy Palmer 2019

Johanna Bartlett 2020

Anna Rebecca Wetherby 2020

 

Tree Warden

Ross Kahle (resigned)

Corine Baker 2019

 

Library Trustees

Melissa Grader 2021

Kathleen Swaim 2021

Phyllis Lawrence 2019

Judith Putnam 2020

Sylvia Wetherby 2020

Michelle Wilder (appointed) 2019

APPOINTED OFFICIALS

 

 

Accountant

Brian Morton 2019

 

Administrative Assessor

Helen Williams 2019

 

Agricultural Commission

Maryanne Vinal 2021

Nicole Burton 2019

Linda Hickman 2020

Luke Doody 2019

Laurel Facey 2019

 

Assistant Tax Collector

Kathryn Soule-Regine 2019

 

Assistant Town Clerk

Sheila Rowe 2019

 

Assistant Treasurer

Ashley Manley 2019

 

Assistant Constables

Daniel Keller 2019

Theodore Lewis 2019

Byron Ricketts 2019

 

Board of Health Appointments

Clerk

Amy Palmer 2019

Health Agent

Elizabeth Swedberg 2019

 

Board of Registrars

Debera Lewis 2021

Margo Culley 2020

Judy Anderson 2019

 

Broadband Committee

Christine Heard 2019

Nan Riebschlaeger 2019

Wanita Sears 2019

Alistair MacMartin 2019

Allan K. MacIntire 2019

Ray DiDonato 2019

Carol E. Jud 2019

Lou Leelyn 2019

 

Building Department

Phil Delorey, Building Inspector 2019

Roland Jean, Assistant Building Inspector 2019

Gary Terroy, Wiring Inspector 2019

Herb Hohengasser, Plumbing Inspector 2019

Bruce Whittier, Alternate Plumbing Inspector 2019

 

Coordinator of Buildings and Grounds

Theodore Lewis 2019

 

Community Garden Committee

Katie Nolan 2020

Barbara Craddock 2019

Josh Heinemann 2021

Heather Wight 2019

 

Conservation Commission

Adam Kohl 2019

Melissa Grader 2021

Robin Heubel 2020

Melinda Godfrey (associate member) 2019

Mary Thomas (associate member) 2019

 

Council on Aging

Nancy Spittle 2019